Darbo užmokesčio apskaita įvairaus dydžio įmonėse

Darbo užmokesčio apskaita įvairaus dydžio įmonėse

Darbo užmokesčio apskaita – vienas svarbiausių procesų kiekvienoje įmonėje. Tai vienas iš verslo finansų valdymo aspektų, kuris apima sistemingą darbuotojų darbo užmokesčio ir su juo susijusių operacijų registravimą, stebėjimą ir apdorojimą, įskaitant, premijas, komisinius, atostoginius, išeitines ir kita.

 

Yra keletas būdų, kaip įmonės pasirenka valdyti veiklas, susijusias su darbo užmokesčio apskaita. Vienas jų yra etato steigimas darbuotojui, kuris skaičiuotų algas, visiems įmonės darbuotojams. Kitas būdas yra tiesiog algų skaičiavimo priskyrimas personalo skyriaus darbuotojams. Tačiau bene patogiausias ir patikimiausias, mažiausiai laiko kaštų sunaudojantis, yra specializuotos darbo užmokesčio apskaitos programos diegimas.

 

Darbo užmokesčio apskaitos procesas paprastai prasideda nuo darbuotojų laiko ir darbo lankomumo įrašų. Šie įrašai parodo išdirbtų valandų bei dienų skaičių, kurie vėliau naudojami apskaičiuojant bruto darbo užmokestį, pagal sutartą sumą, darbinimosi ar paaukštinimo metu.

 

Nustačius bruto darbo užmokestį, iš jo atimami įvairūs mokesčiai, kad būtų gautas grynasis darbo užmokestis arba kitaip vadinamas bruto darbo užmokestis, kurį gauna darbuotojai už atliktus darbus, į rankas. Lietuvoje mokesčiai gali apimti: pajamų, privalomojo sveikatos draudimo, valstybinio socialinio draudimo bei pensijų, neapmokestinamų pajamų draudimo įmokas ir dar daugelį kitų, kurie gali sudaryti apie 40-imt procentų nuo bruto darbo užmokesčio.

 

Naujausios darbo užmokesčio apskaitos sistemos paprastai veikia debesyje, neatliekant diegimo į kompiuterį, tad programomis galima naudotis patogiu metu, patogioje lokacijoje, norimame įrenginyje. Kadangi prieiti prie įmonės darbo užmokesčio apskaitos sistemos duomenų gali tik parinkti darbuotojai, su savo prisijungimais, yra užtikrinamas maksimalus saugumas. Taip atvejais, jei atliekami pokyčiai – galima lengvai identifikuoti kieno iniciatyva jie buvo atliekami ir kada.

 

Kadangi šiais laikais vis daugiau dėmesio skiriama vartotojo sąsajai, programomis yra lengva išmokti naudotis, informacija joje nuolatos atnaujinama, pagal Lietuvos respublikos teisės aktus. Dėl automatizuotų procesų, naudojantis programa, susiduriama su lanksčia duomenų analize.

 

Darbuotojams tai itin patogu, kadangi įmonėje, kuri naudojasi darbo užmokesčio apskaitos sistema, darbuotojams nebereikia ieškoti vadovo, kuriam reikėtų įteikti prašymą dėl atostogų, jį galima pateikti per programą, per kurią jis gali būti patvirtintas. Taip taupomas tiek vadovų, tiek darbuotojų brangus laikas.

 

Darbo užmokesčio apskaita, automatizuota ir vedama pasitelkiant kompiuterines programas, supaprastina darbo užmokesčio skaičiavimo procesus ir išties padeda išvengti įvairių klaidų, kurios gali apimti: klaidingai apskaičiuotus darbuotojų atlyginimus, priedų priskyrimus, atostoginius bei išeitinių paskaičiavimus. Todėl verta įsisavinti, kad tiksli darbo užmokesčio apskaita yra labai svarbi norint išlaikyti darbuotojų pasitenkinimą darbovietėje ir norint  būti skaidria ir sklandžiai vykdančią veiklą, įmone. Tad ilgainiui, investavimas į darbo užmokesčio sistemas atsiperka ir sutaupo laiko ir finansinių išteklių.

Parašykite komentarą